Brak badania technicznego samochodu niesie za sobą szereg konsekwencji. Ile wynosi mandat za brak przeglądu? Jak wysokie są kary za brak badania technicznego? Co jeszcze grozi za brak przeglądu? Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Kara za brak badania technicznego samochodu

W Polsce za stan techniczny samochodu odpowiada jego właściciel, oznacza to, że jeśli posiadasz samochód, Ty musisz dbać o przegląd techniczny i że Ty ponosisz ewentualne konsekwencje jego braku. Unikanie wykonywania badań technicznych jest nieopłacalne, bo sam przegląd kosztuje niewiele (99 zł dla samochodu osobowego i 162 zł dla samochodu osobowego z instalacją LPG), a kary za jego brak zdecydowanie bardziej obciążają budżet. 

Brak badania technicznego a mandat

Pierwszym rodzajem kary za brak przeglądu jest mandat. Jeśli zostaniemy zatrzymani do kontroli policyjnej, a nasze auto nie będzie miało ważnego przeglądu technicznego, zapłacimy od 200 do 500 zł mandatu. Jeśli stan techniczny auta wzbudzi wątpliwości policjantów dokonujących kontroli, mogą zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu. Tu mamy 2 możliwości: 

  1. zatrzymanie dowodu z możliwością dalszego prowadzenia pojazdu

Policja wirtualnie blokuje dowód w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK, masz wtedy 7 dni na wykonanie badania i dostarczenia aktualnego przeglądu na policję. 

  1. zatrzymanie dowodu rejestracyjnego bez możliwości dalszego prowadzenia pojazdu
    W tym wypadku Policja również blokuje dowód w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK, dodatkowo nie dopuszcza pojazdu do ruchu. Oznacza to, że samochodem nie można się poruszać, musi zostać przewieziony lawetą. Koszt lawetowania auta ponosi oczywiście jego właściciel. Następnie w samochodzie trzeba dokonać wszelkich niezbędnych napraw, potem wykonać przegląd i pozytywny wynik badania technicznego dostarczyć na policję.

Brak przeglądu nie jest karany punktami karnymi. 

Badanie techniczne auta po terminie 

Jeśli spóźniłeś się z przeglądem o więcej niż 30 dni, czeka Cię jeszcze jedna przykra niespodzianka – na stacji kontroli pojazdów zapłacisz 2 razy więcej niż normalnie. Przepis zobowiązujący do podwójnej opłaty za brak przeglądu obowiązuje od 2021 r. 

Brak przeglądu technicznego, a stłuczka, kolizja, wypadek, OC

Jako właściciel auta bez ważnego badania technicznego, biorący udział w zdarzeniu drogowym nie poniesiesz szczególnie dotkliwych konsekwencji. Nawet jeśli spowodujesz stłuczkę kierując pojazdem bez ważnego badania technicznego, koszty szkody zostaną pokryte z polisy OC. Jeśli na miejsce wypadku przyjedzie policja, może ukarać sprawcę zdarzenia mandatem karnym za spowodowanie stłuczki oraz dodatkowo mandatem za brak aktualnego przeglądu. Teoretycznie ubezpieczyciel może zażądać zwrotu części wypłaconego odszkodowania, ale musiałby udowodnić, że stan techniczny auta był zły i że właśnie to było powodem kolizji. W praktyce jest to właściwie niemożliwe.

Brak przeglądu technicznego auta a AC (Autocasco)

Inaczej wygląda sprawa w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych, które płacimy aby zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży auta lub uszkodzenia go z własnej winy. Jeśli uszkodzimy auto lub ktoś je nam ukradnie, a pojazd nie będzie miał aktualnego badania technicznego, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania lub obniżyć jego kwotę. Dla własnego dobra lepiej więc wykonywać przeglądy techniczne terminowo. 

Co zrobić, żeby nie zapominać o przeglądzie technicznym auta? 

Wszyscy mamy do zapamiętania wiele informacji dotyczących pojazdów, którymi się poruszamy, łatwo więc przeoczyć datę badania technicznego auta. Aby nigdy nie zapomnieć o przeglądzie, załóż konto na caralert.pl, a my powiadomimy Cię o zbliżających się terminach:

● końca polisy OC/AS

● ważności prawa jazdy (jeśli dotyczy danego kierowcy)

● końca przeglądu technicznego

● końca homologacji gaśnicy

● wymiany oleju.
Powiadomienia otrzymasz w wygodnej dla Ciebie formie – przez e-mail lub sms na 30 dni i na 7 dni przed upływem terminów.

Korzystanie z Car Alert nic Cię nie kosztuje. To w pełni darmowa usługa dla kierowców i właścicieli pojazdów, którą możesz aktywować w każdej chwili na www.caralert.pl